Jacks or Better (PAF)

jacks-or-better_paf.jpg

 

Perinteinen Jacks or Better on videopokeripeli. Peliä pelataan normaalilla 52 kortin pakalla. Pelin tavoitteena on saada mahdollisimman hyvä pokerikäsi. Suurin voitto on 4 000 euroa viiden euron panoksella.

Peliohjeet
Jos haluat pelata maksimipanoksella, klikkaa MAX PANOS. Panokseksi tulee silloin korkein panos, ja kortit jaetaan automaattisesti. Valitse muussa tapauksessa panos klikkaamalla PANOS-painiketta. Panostaso nousee jokaisella PANOS-painikkeen klikkauksella. Klikkaa JAKO, niin saat perusjaon. Kun olet saanut viiden kortin käden, voit lukita 1–5 korttia. Klikkaa LUKITSE niiden korttien kohdalla, jotka haluat lukita. Lukitsemattomat kortit vaihdetaan, ja peli ratkeaa.
Huomaa! Jos saat jo perusjaossa voittoyhdistelmän, kortit lukitaan automaattisesti. Klikkaa JAKO vaihtaaksesi kortit, joita et halua pitää. Kaikki viisi korttia vaihdetaan, ellei yhtäkään korteista ole lukittu. Jos voitat, saat mahdollisuuden tuplata voittosi ”Tupla tai kuitti” -pelissä.

Tupla tai kuitti
Tupla tai kuitti -pelissä voittomahdollisuus on aina 50–50. Pelaa Tupla tai kuitti -peliä klikkaamalla TUPLAA. Aiempi voittosi muutetaan panokseksi Tupla tai kuitti -peliin. Viisi korttia jaetaan. Neljä pimeää korttia ovat sinun, ja yksi avoin kortti kuuluu jakajalle.

Sinun pitää nyt valita yksi pimeistä korteista ja yrittää löytää kortti, joka on suurempi kuin jakajan kortti. Jos valitsemasi kortti on suurempi kuin jakajan kortti, voitat. Jos valitsemasi kortti on pienempi kuin jakajan kortti, jakaja voittaa. Tasapelissä voitat takaisin panoksesi ja voit pelata Tupla tai kuitti -peliä uudelleen. Ässä on suurin kortti ja 2 pienin kortti. Tupla tai kuitti -pelissä ei käytetä jokeria. Suurin mahdollinen panos on 1 000 euroa ja suurin mahdollinen voitto täten 2 000 euroa.

Panostasot 
Panostasot ovat 1, 2, 3, 4 ja 5 euroa.

Voitto-
taulukko
1 €2 €3 €4 €5 €
10–ässä värisuora250.00500.00750.001000.004000.00
Värisuora50.00100.00150.00200.00250.00
Neloset25.0050.0075.00100.00125.00
Täyskäsi9.0018.0027.0036.0045.00
Väri6.0012.0018.0024.0030.00
Suora4.008.0012.0016.0020.00
Kolmoset3.006.009.0012.0015.00
Kaksi paria2.004.006.008.0010.00
1 pari (Jätkä tai parempi)1.002.003.004.005.00

Pokerikädet

10–ässä värisuorakymppi, jätkä, rouva, kuningas ja ässä samaa väriä
Värisuoraviisi korttia samaa maata numerojärjestyksessä
Nelosetneljä samansuuruista korttia
Täyskäsikolme samansuuruista korttia ja kaksi samansuuruista korttia
Väriviisi korttia samaa maata
Suoraviisi korttia numerojärjestyksessä, eri maata, ässä voidaan laskea suureksi tai pieneksi.
Kolmosetkolme samansuuruista korttia
Kaksi pariakaksi samansuuruista korttia ja kaksi samansuuruista korttia
1 pari (Jätkä tai parempi):kaksi jätkää tai paremmat

Leave a Reply